Информационна конференция за популяризиране процеса на разработка на Стратегията за Водено от общностите местно развитие на територията на общините Луковит и Роман се проведе в град Луковит, в конферентния център на хотел „Дипломат Плаза“, на 14 април 2016 г.
Изключително много разчитаме на вашата активност и се надяваме добрите практики от страната, които ще представим, да бъдат полезни на всички. С тези думи заместник-кметът на община Луковит Цветенка Хаджиева откри конференцията, в която се включиха кметове на населени места от двете общини, представители на общинските администрации, на бизнеса, на училища, детски градини, читалища и други неправителствени организации, земеделски производители, граждани, както и представители на Областен информационен център-Ловеч.
Нашата цел е колкото се може повече хора да участват в подготовката и изпълнението на Стратегията за местно развитие, каза кметът на община Луковит Иван Грънчаров. Ще направим всичко възможно да улесним процеса, за да се включат с проекти повече граждани, организации и фирми. Важно е на територията да има добре работещ бизнес сектор, защото тогава и безработицата е по-ниска, и хората са доволни, подчерта градоначалникът.
От своя страна в приветствието си кметът на община Роман Валери Ролански пожела всички участници в процеса да са максимално амбициозни и упорити. По този начин се надявам, че ще успеем да усвоим повече средства, изтъкна г-н Ролански.
Експертите Петя Димитрова и Петър Петров представиха пред аудиторията същността на подхода „ЛИДЕР“, новостите при прилагането му чрез „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и възможностите за мултифондово финансиране, както и целите на Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Стана ясно, че доброто планиране, при отчитане спецификата на региона, е в основата на добрите резултати.
Експертите представиха извършените до момента дейности по проекта за сформиране на Местна инициативна група Луковит-Роман: споразумение за партньорство между двете общини; проучване и анализ на пазара, средата, настроенията, участниците и създаване на база данни; изготвяне и разпространение на информационни материали; информационни срещи и семинари; дейности по разработване на Стратегията за местно развитие на територията на двете общини с извеждане на приоритети и цели, мерки за тяхното постигане и критерии за оценка. Експертите се спряха детайлно и на предстоящите дейности по проекта, след което запознаха участниците в конференцията с добри практики от страната, реализирани чрез прилагане на подхода „ЛИДЕР“ на Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г.
Информационната конференция се проведе в изпълнение на дейности по Договор №РД50-195/07.12.2015 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.